/Nam_logo_1 - Avena sativa /Nam_logo_1 - Avena sativa

(lot. Tanacetum vulgare)

Informacija ruošiama

Bitkrėslė auga dykvietėse, ant geležinkelio pylimų, pakelėse, palaukėse, bet gausiausiai įsikuria didelių upių pakrantėse. Bitkrėslėms reikia daug saulės, jos nemėgsta užmirkusio dirvožemio. Augalas vaistinis, o tuo pačiu ir nuodingas. Lapuose ir žiedynuose randama tanacetino, kuris stiprina žarnyno peristaltiką, flavanoidų, eterinio aliejaus (kamparo, borneolio ir tujono), rauginių medžiagų, alkaloidų. Tujono koncentracija augaluose gali labai skirtis, todėl bitkrėslių preparatais nereikėtų piktnaudžiauti.

Bitkrėslių veikliosios medžiagos turi antiseptinių savybių, skatina skrandžio ir žarnyno liaukų sekreciją. Augalo antpilas skatina tulžies skyrimąsi ir nutekėjimą, gydo kepenų ligas, retina širdies ritmą, ir gali kelti kraujospūdį. Augalas pasižymi antihelmintinėmis ir tonizuojančiomis savybėmis - vartojamos nuo kirmėlinių ligų, tinkamas ginekologijoje, ypač norint sureguliuoti mėnesinių ciklą. Liaudies medicinoje bitkrėslės buvo naudotos isterijai gydyti, pykinimui slopinti, inkstų sutrikimams palengvinti, nedideliems karščiavimams mažinti, o mažos bitkrėslių aliejaus dozės epilepsijos priepuoliams lengvinti. Išoriškai bitkrėslėmis gydomi sumušimai, pūliuojančios žaizdos, reumatas, dantenų uždegimas, stomatitas, galvos odos pleiskanojimas.

Vonios ir kompresai gelbsti nuo sąnarių uždegimų, podagros. Bitkrėslių hidroalatai, losjonai naudojami norint pašviesinti veido odą.

Kai kuriuose pasaulio regionuose bitkrėslių lapai ir žiedai naudojami kaip prieskoniai vietoj muskato ir cinamono.

Augalas patalpose atbaido muses, uodus, blusas, kandis, tarakonus. Lietuvoje bitkrėslių milteliais būdavo apibarstomi lašiniai ir kumpiai, kad jų nepultų musės ir kiti vabzdžiai. Šalia vaismedžių ir dekoratyvinių augalų auginamos bitkrėslės atbaido daugumą kenkėjų.

Atsargumo priemonės:

Šie patarimai yra informacinio pobūdžio, parengti remiantis žolininkystės literatūra, moksliniais straipsniais bei autorės praktine patirtimi. Pradedant naudoti, būtina atsižvelgti į savo ligas ir pasitarti su gydytoju apie galimas augalo alergines reakcijas ir kitus šalutinius poveikius jūsų organizmui.

Nerekomenduojama augalo vartoti nėštumo laikotarpiu, maitinančioms, esant nervinio pobūdžio sutrikimams, sergant skrandžio ir žarnyno uždegimu.

Grįžti į augalų sąrašą
© Lygumų žiedai. Visos teisės saugomos.